GOTOWANIE PO MOJEMU

czyli radosna twórczość w kuchni...

10 lutego 2019

Domowy zdrowy chlebek najlepszy jest zrobiony na samym zakwasie. Ale jak upiec taki chleb pierwszy raz, jak nie mamy zakwasu? Nie jest to problem, tylko potrzebujecie kilku dni do przygotowania takiego zakwasu.

Dzień pierwszy:

Rano pół szklanki przegotowanej wody i pół szklanki mąki pełnoziarnistej umieszczamy w dużym wyparzonym słoiku i mieszamy. Górę słoika przykrywamy gazą lub ręcznikiem papierowym, żeby była cyrkulacja powietrza. Zostawiamy słoik w ciepłym miejscu, z dala od bezpośredniego słońca. Wieczorem zakwas mieszamy.

Dzień drugi - czwarty

Rano dokarmiamy zakwas, czyli dodajemy do niego znowu pół szklanki mąki pełnoziarnistej oraz pół szklanki przegotowanej wody i  wszystko mieszamy. Wieczorem znowu mieszamy albo wcześniej, kiedy zaczyna nam uciekać ze słoika. 

Dzień piąty:

Rano dokarmiamy zakwas, czyli powtarzamy czynności z dnia poprzedniego. Mieszamy za każdym razem. Wieczorem zakwas jest już gotowy do użycia.

Możecie od razu użyć gotowego zakwasu do przygotowania chlebka albo włożyć go do lodówki na kiedy indziej. Zakwas może czekać w lodówce max 14 dni.

 

Przepis na chleb na zakwasie znajdziesz TUTAJ

 

Pozdrawiam Was serdecznie:-)

 

 

 

Gotowanie Po Mojemu - przepis na rogaliki drożdżowe

Zakwas do chleba krok po kroku

© 2019-2024 gotowaniepomojemu.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie
i rozpowszechnianie bez zgody gotowaniepomojemu.pl zabronione.
 

Przepisy kulinarne - Gotowanie dla początkujących - Kuchnia domowa - Szybkie dania obiadowe - Smaczne potrawy - Zdrowe jedzenie - Kreatywne gotowanie