czyli radosna twórczość w kuchni...
Wydawać by się mogło, że sushi jest proste do wykonania. Może dla niektórych tak, ale mam znajomych, którzy sushi lubią, ale nie wiedzą, jak się je robi. Pomyślałam więc, że pokażę Wam, jak przygotować to pyszne danie krok po kroku w różnych wersjach, czyli sushi maki (tradycyjne), sushi uramaki (odwrócone z ryżem na zewnątrz) i nigiri. Wszystkie zdjęcia poglądowe znajdziecie w slajdzie.
Do przygotowania sushi potrzebujecie:
mata bambusowa
ryż do sushi
ocet ryżowego lub sos do ryżu
liście nori - zielone algi morskie
filiżanka z zimną wodą
Dodatki według uznania:
sos sojowy
czarny sezam
wasabi
łosoś wędzony lub świeży surowy (jak ktoś lubi)
papryka czerwona
awokado
ogórek konserwowy
czerwona cebula
PRZYGOTOWANIE RYŻU:
Gotujemy ryż do sushi według przepisu na opakowaniu, zazwyczaj na 1 szklankę ryżu jest 1 szklanka wody (ja daję trochę więcej wody). Z 1 szklanki ryżu wychodzą mi 4 liście nori. Ryż dokładnie płuczemy na sitku zimną wodą i wsypujemy do garnka. Wlewamy wodę i zagotowujemy pod przykryciem na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, przez ok. 10-15 minut. Następnie wyłączamy gaz i zostawiamy ryż pod przykryciem na kolejne 10-15 minut. Po tym czasie ryż przyprawiamy octem ryżowym lub sosem do ryżu. Jeśli będzie to ocet ryżowy, to można jeszcze ryż doprawić solą i cukrem. Jeśli będzie to gotowy sos do ryżu, to sam wystarczy. Ryż odstawiamy do wystygnięcia.
PRZYGOTOWANIE - SUSHI MAKI
Sushi maki to najbardziej popularne i proste do zrobienia sushi z liśćmi alg na zewnątrz. Kładziemy na blat matę bambusową. Następnie układamy na niej liść nori. Na liściu rozprowadzamy zmoczonymi rękami ugotowany wystudzony ryż w taki sposób, aby zostawić ok. 1,5 cm wolnego liścia u góry na dole (1 szkl. ryżu wystarczy na 4 liście nori). Na ryż w dolnej części liścia kładziemy dodatki, np. plastry łososia, pokrojoną w paski paprykę, awokado, ogórek, cebulę lub to co lubicie. Moczymy wodą dolną część liścia i przy pomocy maty zawijamy liść do środka i tą "roladkę" ugniatamy rękami. W połowie zwiniętego liścia moczymy wodą drugą część i zawijamy liść do końca, dokładnie uciskając miejsce sklejenia liścia. Tak przygotowane sushi odstawiamy na min. 1 h do lodówki. Po wyjęciu z lodówki kroimy każdą "roladkę" na 1-1,5 cm kawałki i podajemy z sosem sojowym. Smacznego !!!
PRZYGOTOWANIE - SUSHI URAMAKI:
Sushi uramaki, to nic innego, jak odwrócone sushi maki, czyli ryż jest na zewnątrz, a liść w środku. Matę bambusową owijamy dokładnie w folię spożywczą. Następnie rozprowadzamy na niej zmoczonymi rękami ugotowany wystudzony ryż. Można jeszcze przed położeniem ryżu poukładać na macie plastry łososia wędzonego, a dopiero na to ryż. Na ryż kładziemy liść nori, a następnie ulubione dodatki, np. pokrojoną w paski paprykę, awokado, ogórek, cebulę lub to co lubicie. Moczymy wodą dolną część liścia i przy pomocy maty zawijamy liść do środka i tą "roladkę" ugniatamy rękami. W połowie zwiniętego liścia moczymy wodą drugą część i zawijamy liść do końca, dokładnie uciskając miejsce sklejenia liścia. Tak przygotowane sushi odstawiamy na min. 1 h do lodówki. Po wyjęciu z lodówki kroimy każdą "roladkę" na 1-1,5 cm kawałki i podajemy z sosem sojowym. Smacznego !!!
PRZYGOTOWANIE - SUSHI NIGIRI:
Sushi nigiri to najprostsza do wykonania wersja sushi. Z ryżu ugniatamy kulkę i spłaszczamy ją po bokach. Na każdą kulkę nakładamy krewetki sushi-ebi, łososia wędzonego lub inną wędzoną rybę. W zasadzie to możecie nałożyć na tą kulkę to co lubicie, np. kawałki awokado. Można podawać z sosem sojowym lub teriyaki.
Jak widzicie przygotowanie sushi nie należy do trudnych czynności, jest szybkie i proste, a co najważniejsze - takie domowe sushi zawsze znajdzie swoich miłośników na imprezie dla znajomych lub rodziny.
© 2019-2024 gotowaniepomojemu.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie
i rozpowszechnianie bez zgody gotowaniepomojemu.pl zabronione.